Jakie igły do handpoke i jak wykonuje się taki tatuaż?

04-04-2023

Jakie igły do handpoke i jak wykonuje się taki tatuaż?

 

 

Robienie tatuażu nie zawsze musi wiązać się z użyciem maszynki. Coraz większą popularnością cieszy się technika handpoke. Tatuaż wykonuje się w pełni ręcznie, co pozwala na osiągnięcie ciekawego stylu i ograniczenie bólu. Warto dowiedzieć się więcej o tej metodzie i igłach, które się w niej wykorzystuje.

 

Sztuka tatuowania liczy sobie tysiące lat. Elektryczna maszynka to natomiast stosunkowo nowy wynalazek, który pojawił się w latach 20. XX wieku. Wcześniej tatuaże wykonywano ręcznie. Oczywiście nadal konieczne było robienie nakłuć igłą oraz stosowanie odpowiedniego tuszu (rzecz jasna zarówno igły, jak i farby znacząco się zmieniły). Technika handpoke nawiązuje do tej tradycji i ją udoskonala. Ma także coraz większe grono zwolenników – zarówno wśród artystów, jak i ich klientów. Bardzo często stworzenie tatuażu w tej technice przyjmuje postać rytuału i jest wybierane przez osoby, które obawiają się nadmiernego bólu.

 

 

 

Tatuaż handpoke – czym jest i na czym polega ta metoda?

 

Sporo na temat techniki handpoke jest w stanie powiedzieć sama jej nazwa (ang. hand – ręka i poke – szturchać, grzebać). W przeciwieństwie do standardowej dziś metody do wykonania tatuażu handpoke nie używa się elektrycznej maszynki. Artysta wbija igłę ręcznie, co wymaga wyjątkowej wprawy i umiejętności. Oczywiście w ten sposób wykonuje cały projekt od konturów do cieniowania i wypełniania. Techniką handpoke zwykle wykonuje się niezbyt duże i mniej skomplikowane wzory, jednak nie jest to regułą. Doświadczeni tatuatorzy, którzy się w niej specjalizują, są w stanie tworzyć nawet bardzo skomplikowane kompozycje.

 

Igła do handpoke nie różni się od tej wykorzystywanej w standardowym tatuażu. Rzecz jasna nie montuje się ich w maszynkach tak jak chociażby kartridże do tatuowania. Aby zapewnić sobie wygodny i stabilny chwyt, korzysta się jednak ze specjalnych piórek.

 

 

 

Czy tatuowanie handpoke jest bezpieczne?

 

Sesja tworzenia tatuażu techniką handpoke rzecz jasna znacząco różni się od standardowej procedury. Choć igła jest taka sama, wiele osób obawia się, że nakłuwanie ręczne może być niebezpieczne dla ich zdrowia. Niesłusznie. Jeśli tworzeniem tatuażu zajmuje się profesjonalista, który specjalizuje się w sztuce handpoke, nie ma powodu do obaw.

 

Oczywiście w trakcie tworzenia tatuażu techniką handpoke trzeba szczególnie skupić się na higienie. Podobnie jak w każdym innym przypadku należy pamiętać o odpowiednim obchodzeniu się z igłami: są jednorazowe i mogą służyć wyłącznie podczas jednej sesji z jednym klientem. Mają również termin przydatności. Jeśli upłynie, mogą stracić swoje właściwości i sterylność. Poza tym artysta musi pamiętać o środkach higieny, dezynfekcji powierzchni, stosowaniu jednorazowych rękawiczek i folii ochronnej.

 

 

 

Jakie igły do handpoke wybrać?

 

Igły używane w technice handpoke różnią się pod wieloma względami: dotyczy to przede wszystkim ich typu, rozmiaru i grubości. Artysta, aby osiągnąć oczekiwany efekt, musi we właściwy sposób dobrać je do konkretnego elementu pracy. Sporym ułatwieniem jest oznaczenie, które można znaleźć m.in. na opakowaniu. 

 

Przede wszystkim należy poznać poszczególne rodzaje igieł do tatuażu. Podział bazuje na tym, w jaki sposób są ułożone ostrza (w igle może być ich nawet kilkadziesiąt). Podstawowe typy to:

 

  • RL (Round Liner) – igły w formie zwartego okręgu w jednym rzędzie,
  • RS (Round Shader) – igły ułożone w luźnym okręgu,
  • MG (Magnum) – dwa rzędy igieł ułożonych na płasko.
  • SEM (Soft Edge Magnum) – igły w dwóch rzędach w formie łuku.
  • FL (Flat) – igły w jednym rzędzie w szeregu,

 

Oznaczenie uwzględnia również inne ważne informacje. Na samym początku znajdziesz konkretną liczbę igieł. Po skrócie odnoszącym się do rodzaju umieszcza się natomiast skrót długości stożka, czyli ostrza. Pod tym względem najczęściej można spotkać się z podziałem:

 

  • MT (Medium Taper) – średniej długości ostrze;
  • LT (Long Taper) – ostrze długie,
  • XLT (Extra Long Taper) – ostrze bardzo długie.

 

Kolejna ważna charakterystyka to średnica igły. Może być wyrażona w milimetrach: do dyspozycji pozostają igły od 0,18 mm do 0,40 mm, a najczęściej wykorzystywane mają 0,30 mm oraz 0,35 mm. Niekiedy producenci stosują alternatywny zapis: odpowiednikiem 0,30 mm jest 8, a 0,40 mm oznacza się liczbą 14. 

 

W przypadku tatuażu handpoke umiejętny dobór igieł jest jeszcze ważniejszy: inny profil igły będzie potrzebny, aby wykonywać precyzyjne detale, a inne pozwolą na skuteczne cieniowanie i wypełnienia. To ważny element warsztatu artysty.

 

 

 

Czym wyróżnia się metoda handpoke i jak ją prawidłowo wykonać?

 

Oczywiście nie każdy tatuator specjalizuje się w technice handpoke. Choć sama w sobie wiąże się z niższymi kosztami (nie jest konieczny chociażby zakup maszynki i osprzętu do niej), wymaga zupełnie innych umiejętności. Sporym wyzwaniem jest przede wszystkim wyczucie właściwej głębokości wbicia igły.

 

Warto mieć jednak świadomość, że – poza kwestiami wizualnymi – technika handpoke cieszy się sporą popularnością również z innych względów. Choć sama sesja trwa zdecydowanie dłużej, jest mniej bolesna. Wobec tego tę metodę często wybierają również osoby, które obawiają się standardowego wykonywania tatuażu ze względu na ból.