Jak zacząć tatuować? Pierwsze kroki w świecie tatuażu

04-04-2023

Jak zacząć tatuować? Pierwsze kroki w świecie tatuażu

 

Chcesz zacząć przygodę z tatuażem jako artysta, ale nie wiesz, jak zacząć tatuowanie i co jest potrzebne w tym zawodzie? Czy sztuki tatuowania w ogóle można się nauczyć i jakich umiejętności wymaga ta profesja? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące początków pracy w tej branży. 

 

 

 

Jak zacząć robić tatuaże? – rozwój umiejętności artystycznych

 

Tatuażysta to zawód, który często przyporządkowujemy do grupy zawodów artystycznych. W powszechnej opinii taki fachowiec to ktoś, kto dobrze opanował technikę rysowania i jest w stanie od ręki stworzyć zapierający dech w piersiach, unikalny rysunek w swoim indywidualnym stylu. Czy rzeczywiście tak jest? Czy do robienia tatuaży potrzebne są zdolności artystyczne?

Wszystko zależy od tego, w czym chcesz się specjalizować i jakie tatuaże zamierzasz wykonywać. Jeśli zamierzasz po prostu tatuować według wzoru, na przykład na podstawie inspiracji z internetu, zdjęcia albo odręcznego napisu, to rysowanie niczym artysta nie będzie ci do niczego potrzebne. Nawet wtedy warto jednak ćwiczyć swoje umiejętności w tworzeniu i odwzorowywaniu linii, sprawnym prowadzeniu igły, a także pracować nad płynnością ruchu i precyzją – to niezwykle ważne niezależnie od techniki i stylu, w jakim będzie wykonany tatuaż. Dobrym pomysłem będzie też nauka technik kompozycji, które pozwolą ci na przykład połączyć kilka elementów w jeden większy tatuaż.

Gdzie szukać wiedzy z tego zakresu? Możesz zapisać się na kurs w szkole artystycznej lub poszukać zajęć w lokalnych domach kultury. Wolisz uczyć się w domu? Internet jest pełen darmowych i płatnych szkoleń, filmików, webinarów i profili w mediach społecznościowych na temat nauki tatuowania i uczących podstawowych zasad kompozycji oraz innych prawideł rządzących sztuką.

Na co dzień warto wyznaczać sobie proste zadania trenujące twoje umiejętności – jeśli chcesz rysować od podstaw, koniecznie szkicuj różne przedmioty, a jeśli wolisz odwzorowywanie, ćwicz prowadzenie linii i wypełnianie konturów kolorem. Zacznij od prostych zadań, by stopniowo przechodzić do bardziej skomplikowanych wzorów i tematów.

 

 

 

Jak stworzyć swoje portfolio?

 

Podstawową reklamą każdego tatuatora jest jego portfolio, które w pełni oddaje jego indywidualną kreskę i pokazuje możliwości artystyczne. Takie zestawienie jest niezbędne zarówno do pracy z klientem, jak i do zatrudnienia się w profesjonalnym studio.

Dobrze jest zacząć portfolio od kilku rysunków i propozycji, a w przyszłości je rozbudowywać. Na początek wystarczy raptem parę szkiców, najlepiej o różnej tematyce i technice, by pokazać szerokie spektrum swoich możliwości. Jeśli chcesz dostać się do profesjonalnego salonu, lepiej nie ograniczać portfolio do tematów i technik, które interesują cię jako tatuażystę: pokaż potencjalnemu kierownictwu, że potrafisz i rysować z natury, i tworzyć abstrakcję, i cieniować, i kreować monochromatyczne kompozycje.

Obawiasz się, że portfolio z rysunkami nie wystarczy? Bez obaw – z czasem rozbudujesz je o zdjęcia z prawdziwymi tatuażami wykonanymi na prawdziwych ludziach…

 

 

 

Jak zacząć tatuować – praktyki w profesjonalnym salonie tatuażu

 

Świetnym sposobem na to, jak nauczyć się tatuowania, jest praktyka w profesjonalnym studio. Taka szansa pozwoli Ci poznać ten świat od podszewki, zapoznać się z całym sprzętem właściwie bez ponoszenia kosztów: z każdym rodzajem maszynek do tatuowania oraz materiałami takimi jak farba do tatuażu, kalka do tatuażu czy płyn do odbijania wzorów tatuażu. Obserwowanie doświadczonego artysty tatuażu przy pracy i czerpanie z jego wiedzy da ci ogromną przewagę nad innymi adeptami tej sztuki i szybko pozwoli Ci samemu zacząć tatuować. Musisz mieć jednak świadomość, że większość tatuatorów nie ma czasu na szkolenie nowych osób, dlatego trzeba będzie wykazać sporo determinacji i zaangażowania, by udowodnić, że zasługujesz na to, by poświęcić czas na przekazanie ci umiejętności i wiedzy.

Jak to zrobić? Przychodź przygotowany na rozmowy z potencjalnymi nauczycielami, miej pojęcie, z kim rozmawiasz i czego od nich oczekujesz. Pokazuj swoje rysunki i nie zniechęcaj się odmowami. Pamiętaj, że osobista wizyta w studio zawsze będzie lepiej widziana niż wysyłany w ciemno e-mail, ale jeśli wolisz szukać studio na odległość, rozważ założenie na przykład Instagrama ze swoimi pracami i kontaktowanie się z salonami tatuażu za jego pośrednictwem. Zaobserwowanie profili lokalnych artystów może być dla ciebie źródłem inspiracji i wiadomości ze świata tatuażu, ale również otwarciem ciekawych możliwości współpracy albo zaprezentowania swojego warsztatu.

 

 

 

Czy da się ćwiczyć tatuowanie w domu?

 

Czy nauka robienia tatuażu może odbywać się w domu? Niektóre umiejętności związane z tą pracą zdecydowanie możesz ćwiczyć w domowym zaciszu. Wspominaliśmy już o szkicowaniu, rysowaniu i odwzorowywaniu, ale od czego zacząć „prawdziwe” tatuowanie?

Zanim wydasz pieniądze na pierwszą maszynkę, zaopatrz się w cienkopisy i markery odpowiednie do malowania po różnych powierzchniach, zwłaszcza tych, które przypominają ludzką skórę. Idealnie nadają się do tego owoce – grejpfruty, banany, pomelo i inne lekko chropowate powierzchnie. Możesz też kupić hennę i przyozdabiać rysunkami ciała odważnych znajomych albo swoje własne – to świetny sposób na trening umiejętności na prawdziwej skórze!

Maszynka do tatuażu waży około 100 g – dobrym pomysłem będzie więc zastąpienie takiej maszyny dowolnym obciążnikiem, który przymocujesz do swojego narzędzia pracy. W tej roli sprawdzi się na przykład gumka-myszka, magnesy albo inne drobne rzeczy. Jeśli dobrze Ci idzie praca z imitacją maszyn do tatuażu, pora na postawienie pierwszego poważnego kroku jako tatuator i na własną maszynę! Twój pierwszy sprzęt powinien być niedrogi i poręczny – wciąż będziesz nim raczej ćwiczył na owocach niż na ludziach. Na tym etapie warto zaopatrzyć się w różnej grubości i wielkości sztuczną skórę, na której poćwiczysz i poeksperymentujesz z różnymi rodzajami igieł. Koniecznie ćwicz też przenoszenie wzorów – w naszym sklepie znajdziesz akcesoria do przenoszenia wzorów, sztuczną skórę i inne akcesoria do tatuażu. Warto teraz się z nimi zapoznać, by podczas praktyk w studio nie być zupełnym nowicjuszem.

 

Czy wiesz już, jak nauczyć się robić tatuaż i jakie umiejętności warto ćwiczyć? Od zrobienia pierwszego tatuażu wcale nie dzieli cię długa droga – musisz tylko sumiennie ćwiczyć i nie zniechęcać się porażkami. Powodzenia!