Rodzaje igieł do tatuażu – jak wybrać właściwą?

04-04-2023

Rodzaje igieł do tatuażu – jak wybrać właściwą?

 

 

Igły są podstawowym narzędziem pracy każdego tatuatora. Wielu, zwłaszcza początkującym artystom, pewien problem sprawia ich dobór. To ważna umiejętność, którą należy opanować. Poniżej odszyfrujemy oznaczenia igieł do tatuażu i pokażemy, po jakie igły należy sięgnąć w konkretnych celach.

 

Współczesne igły do tatuażu znacząco różnią się od swoich pierwowzorów, które wykorzystywano jeszcze w starożytności. Przede wszystkim są dostosowane do nowoczesnych maszynek, zapewniają także zdecydowanie większe bezpieczeństwo, efektywność oraz komfort użytkowania. Jednak igła igle nierówna. Do dyspozycji tatuatorów pozostają bardzo zróżnicowane igły do tatuażu. Rodzaje i rozmiary są przy tym dostosowane do konkretnych elementów projektu. Aby ich dobór był łatwiejszy, producenci zadbali o przejrzyste oznaczenia, które wskazują na najważniejsze parametry.

 

 

 

Podstawowy podział igieł do tatuowania

 

Budowa igły do tatuażu jest zdecydowanie bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim najczęściej użycie liczby pojedynczej jest pewnym uproszczeniem. W rzeczywistości to nawet do kilkudziesięciu połączonych ze sobą igieł, które mogą różnić się pod kilkoma względami. Oto najważniejsze kwestie, które bierze się pod uwagę:

  • rodzaj igły: typy igieł do tatuażu zależą przede wszystkim od wzajemnego ułożenia igieł wewnątrz zestawu; 
  • średnica igły: kolejna różnica pomiędzy igłami dotyczy ich średnicy – igły mogą być cieńsze lub grubsze, w zależności od potrzeb;
  • długość stożka: różnice w rozmiarze dotyczą również długości stożka, czyli ostrego zakończenia igły. Ten parametr w znacznym stopniu wpływa oczywiście na to, jak będzie przebiegać praca i jaki efekt uda się osiągnąć.

 

Zwróć również uwagę na różne rodzaje maszynek do tatuażu i akcesoriów. Mają bezpośredni wpływ na to, jakie rodzaje igieł będą odpowiednie. Coraz większą popularnością cieszą się igły modułowe, czyli kartridże do tatuażu. Dzięki nim wymiana igieł w trakcie sesji i ich wprowadzenie do maszynki będzie zdecydowanie prostsze. Pod względem oznaczeń kartridże będą opisane w taki sam sposób jak igły do tatuażu konwencjonalne. Wystarczy nauczyć się ich rozróżniania raz, aby korzystać z nich niezależnie od tego, jaka maszynka będzie w twoich rękach.

 

Rodzaje igieł do tatuowania – RL, RS, MG, SEM, F

 

Zacznijmy od przyjrzenia się kompletnemu oznaczeniu, które możesz znaleźć np. na opakowaniu igieł lub w opisie produktu w sklepie internetowym.

 

Może wyglądać w następujący sposób:

14 XRL LT 0,30mm

lub:

11 MG LT 0,30mm

 

albo tak: 

14 RS MT 0,35mm

 

Pierwsza liczba określa liczbę igieł. Następujące po niej litery wskazują natomiast na to, jak są ułożone. To właśnie ułożenie decyduje o tym, z jakim rodzajem igły mamy do czynienia. Rozszyfrujmy podstawowe skróty:

 

  • RL (Round Liner) – igły ułożone w formie zwartego okręgu,
  • RS (Round Shader) – igły ułożone w formie luźnego okręgu,
  • MG (Magnum) – dwa rzędy igieł ułożonych na płasko.
  • SEM (Soft Edge Magnum) – dwa rzędy igieł w formie łuku. 
  • FL (Flat) – igły ułożone w jednym rzędzie płasko,

 

Zwróć uwagę, że może występować również kilka dodatkowych form igieł do tatuażu, które będą bardziej precyzyjnie określać budowę konkretnej igły. Występują np. różne linery, takie jak MRL (Medium Round Liner), RRL (Regular Round Liner) lub TRL (Turbo Round Liner). Oprócz tego występują również formy pośrednie – np. możesz mieć do czynienia z igłą RLS, która plasuje się pomiędzy Round Linerem a Round Shaderem. Jeżeli poznasz podstawowe rodzaje igieł, bez trudu ustalisz charakterystykę konkretnego produktu i będziesz w stanie świadomie wykorzystać jego potencjał.

 

 

 

Długość końcowe igieł do tatuowania – która do czego?

 

Powróćmy do oznaczeń. Po skrócie odnoszącym się do rodzaju igły umieszczono kolejny, tym razem dotyczący rozmiaru stożka, czyli ostrego zakończenia każdej igły wchodzącej w skład zestawu:

 

  • ST (Short Taper) – krótkie ostrze;
  • MT (Medium Taper) – średniej długości ostrze;
  • LT (Long Taper) – długie ostrze; 
  • XLT (Extra Long Taper) – bardzo długie ostrze.

 

Na samym końcu znajduje się oznaczenie średnicy igły. Standardowo igły mają od 0,18 mm do 0,40 mm. Nie zdziw się jednak, jeśli spotkasz inne oznaczenia liczbowe: zwłaszcza na rynku amerykańskim przyjęło się określanie grubości igieł liczbami od 6 (0,20 mm) do 14 (0,40 mm). Najpopularniejsze igły to odpowiednio 10 (0,30 mm) oraz 12 (0,35 mm).

 

 

 

Jakie igły do konturowania, wypełnienia i cieniowania?

 

Teraz wiesz już o igłach niemal wszystko, co niezbędne. Musisz dowiedzieć się jeszcze, kiedy sprawdzą się konkretne igły do tatuażu. Jakie do czego używać? Od decyzji zależeć będzie m.in. to, ile tuszu będzie dostawać się pod skórę. Igły, które sprawdzą się lepiej podczas wykonywania konturów, niekoniecznie posłużą do wypełnień czy cieniowania i na odwrót. Do konturów najczęściej korzysta się z igieł Round Liner. Do wypełnień służy wiele igieł, bardzo często artyści stawiają na igły Magnum, ale również RS czy RLS, w zależności od konkretnych projektów tatuaży i efektu, jaki zamierzają osiągnąć. Igły Magnum sprawdzają się również dobrze podczas cieniowania. 

 

Pod uwagę należy wziąć przy tym grubość: precyzyjne elementy warto wykonywać dłuższymi i cieńszymi igłami. Wypełnianie dużych fragmentów będzie wygodne z grubszą igłą, która efektywniej wprowadza pod skórę tusz. Koniec końców spory wpływ na ostateczny wybór mają również indywidualne preferencje konkretnego tatuatora. Umiejętność dobierania igieł to ważny element warsztatu i warto wypracować własny model działania.